V Knjižnici Radeče so na ogled dela, ki so jih ustvarili domači likovniki in tisti, ki so v Radeče prišli v goste v času "Splavarjenja 2023", ko je potekala slikarska kolonija. Slike, ki jih je bilo moč videti že v popoldnevu istega dne, ko so nastale, so sedaj daljši čas na voljo, da si jih zainteresirani ogledajo, saj so razporejene v razstavo z imenom Naši kraji ob Savi.
Kot je povedal Ludvik Kos, predsednik Društva ljubiteljev likovne umetnosti, so sodelujoči ljubiteljski slikarji prejeli fotografije, nato pa v soboto, 17. junija slikali v osrčju neokrnjene narave - na območju, kjer je vzpostavljen didaktično krog ob obnovljenem "bajerju" na Hotemežu, nedaleč od ribiškega doma Ribiške družine Radeče.
Slikarske kolonije so se udeležili iz
- domačega DLLU Radeče: Irena Zgonc, Tanja Košar, Mojca in Neža Musar, Marija Oven, Boris Koteski, Ludvik Kos ter Nina Oman in Regina Jakšič (slednji dve sta nazadnje pridruženi, ki dvigujeta povprečno starost ustvarjalcev v društvu in sta vsaka na svoj način že pomembno doprinesli v delovanju društva, tudi konkretno opisane razstave - Nina skozi animacijo otrok in Regina skozi njeno še eno ljubezen, fotografijo; je namreč avtorica fotografij, ki so jih slikarji prejeli za lažjo pripravo na slikarsko kolonijo)
- iz Laškega: Milena Žohar, Cvetka Berginc, Sabina Kern, Alenka Kandolf, Klavdija Zimler, Branka Dragosavac,
- iz Sevnice: Pavla Černigoj in Gordana Dobriha
- iz Novega mesta: Andrej Blažon
Najprej so imeli zbor z zajtrkom v Domu kulture Radeče, nato pa so se podali na splav, kjer jih je tedaj pozdravil tudi župan Občine Radeče Tomaž Režun in se kmalu v dopoldanskem času že lotili slikanja.
Nekateri so naslikali eno, drugi dve sliki, prav vsem pa je bilo eno - reka Sava. Motivi na slikah so namreč zajemali marsikaj, kar je mogoče videti ob Savi vse od Vrhovega pa do t.i. "cicke" v Podkraju.
Prvo, sicer kratkotrajno razstavo, so umetniki postavili na ogled tekom zaključka junijske slikarske kolonije, ko so mimoidoči lahko občudovali njihove stvaritve na platnu pri Gostišču Flosar med 17. in 20. uro.
Sedaj, ko se je razstavni prostor nekoliko sprostil tudi v domači knjižnici, pa so dela na ogled tako v izložbenem delu kot tudi v vitrinah in v čitalnici.
Ko pobaram Ludvika, koliko slikarskih kolonij so tekom splavarjenja že izvedli, povsem natančnega števila sicer ne ve, je pa prepričan, da jih je bilo najmanj 15.
Prihodnje leto Društvo ljubiteljev likovne umetnosti praznuje 20-letnico svojega obstoja in delovanja in kot pravi, imajo malodane vsako leto tovrstne razstave. Ludvik, med prijatelji Luka, sicer opravlja funkcijo predsednika DLLU Radeče, sedem let, pred njim pa je bila predsednica društva Metka Rozman.
Razstavo si lahko ogledate v času odprtosti knjižnice do konca avgusta.