V največji krajevni skupnosti znotraj Občine Radeče, Krajevni skupnosti Radeče, bodo v prihodnjih dveh letih deležni opazne preobrazbe. Za mestno jedro Radeč so si namreč na Občini Radeče zamislili, da bodo pristopili k preureditvi dela območja Trga. V letošnjem letu jih najprej čaka priprava obsežne in kompleksne dokumentacije, prvih sprememb z vidika rušitvenih in nato gradbenih del pa se, kot kažejo obeti časovnice, lahko nadejamo med letoma 2026 in 2028.
Nemalokrat se zgodi, da, ko beseda nanese na Starograjsko ulico, župan Občine Radeče Tomaž Režun, s cmokom v grlu, a zavedajoč se realnosti, priznava, da nekoč živahno, priljubljeno in lepo urejeno središče mesta s poudarkom na Starograjski ulici in okolici, ni prav nikomur v ponos, saj večina stavb žalostno propada, tudi zaradi posebnega pristopa in visokih stroškov na račun spomeniškega varstva, pa se lastniki za obnove skorajda ne odločajo.
ZAČETEK: SOFINANCIRANJE FASAD; ZANIMANJE MAJHNO
Prvi korak v smeri izboljšanja zunanje podobe mesta je Občina Radeče storila že s sprejetjem Pravilnika o sofinanciranju obnove fasad objektov v starem mestnem jedru v Občini Radeče, po katerem v letošnjem letu četrto leto zapored lastnikom nudijo denarno pomoč, v kolikor se le-ti odločijo za obnovo fasad na njihovih zgradbah.
Četudi je v smeri ureditve starega mestnega jedra lokalna skupnost nekaj vendarle naredila, saj, kot izpostavljajo, želijo pripomoči k izboljšanju zunanje podobe mesta – starega mestnega jedra ter vzdrževati in ohranjati kulturno dediščino, obenem pa dvigniti kakovost bivanja na višjo raven, pa zanimanje med lastniki stavb ni pretirano; pravzaprav se je v zadnjih letih za možnost koriščenja sofinanciranja odločil le en sam lastnik.
Eden od korakov k izboljšanju bo tudi pridobitev ene od stavb v last Občine Radeče. Slednja je v postopku odkupa objekta bivšega salona, zgradbe ob osrednji cesti skozi Radeče, nasproti Plečnikovega spomenika, v kateri pa že dolgo več ni življenja, niti poslovno niti stanovanjsko. In prav tega dela, skorajda tik ob cesti, na območju Trga, se tičejo nadaljnje aktivnosti, ki so izvedbeno sicer še dokaj daleč, po drugi strani pa se projektna dokumentacija ter načrtovanje in projektiranje že lep čas pripravljajo.
Ravno ob stavbi bivšega salona pohištva je bilo v marcu 2021 poskrbljeno za demontažo dotrajane, tedaj okrog trideset let stare ograje in nato namestitev speskane in v načetih delih obnovljene 30 metrov dolge ograje nazaj na svoje mesto, kar je pridalo košček k lepšem vhodu v mesto. - več tukaj: Dotrajano zamenjala nova ograja.
PROJEKT SODI V PODROČJE ZELENE INFRASTRUKTURE
“Načrtovanje urejanja območja trga je zaenkrat usmerjeno v objekt na naslovu Trg 5, katerega občina namerava urejati v okviru širšega projekta iz naslova Dogovora za razvoj regij, področja Zelena infrastruktura. Projekt z delovnim naslovom ‘Zelena ureditev splavarske promenade z mestnim parkom’ je še v začetni fazi načrtovanja.
Na območju trga bo zajemal območje objekta na naslovu Trg 5, kjer bo sedanji propadajoči objekt porušen, na njegovem mestu pa bo zrasel nov manjši objekt v funkciji TIC s pripadajočo parkovno ureditvijo,” je prve znane informacije razkril mag. Matjaž Šušteršič, višji svetovalec za projektno delo in investicije na Občini Radeče.
Gre za obsežnejši projekt, za katerega je Občina Radeče v postopku pridobivanja sofinancerskih sredstev prek Dogovora za razvoj regij. Za leto 2025 je načrtovana priprava dokumentacije in vloge, če bo šlo vse po željah pa naj bi izvedba projekta sledila v letih 2026 do 2028 - iz tega naslova se bo odvil nabor precej različnih aktivnosti s skupnim imenovalcem usmerjenosti v zeleno preobrazbo mesta Radeče.