Kvačkarice Slovenije so združile svoje spretnosti obračanja magične palčke in s prejo kreirajo največji Slovenski kvačkarski izziv - izdelavo grbov vseh 212 slovenskih občin. Grb Občine Radeče je bil v kvačkanje zaupan Bogdani Smiljić. Ko so ji ponudili izdelavo preko te ročne spretnosti prav radeški grb, se je, kot pravi, neizmerno razveselila, saj jo na Radeče vežejo prav posebni, lepi spomini.
63-letna Bogdana izhaja iz Bosne in Hercegovine in ko je leta 1976 prišla v Slovenijo, je njeno prvo bivališče bilo prav v Radečah, natančneje na Jagnjenici - tam so ji v stari, prazni hiši poleg cerkve ponudili prostor, iz katerega se je lahko nato lažje vključila v novo okolje in med nove ljudi.
"Preden sem prišla, sem imela v glavi čudovite prizore iz Zidanega Mosta, in bila kar malo presenečena, ko pa sem se nato za tri mesece ustalila v naselju blizu Radeč," pripoveduje zgovorna ženica spretnih prstov in dodaja, da je razlika nekoč-danes neverjetna. "
Tedaj so bile Radeče nekako zaprte in puste, ko pa pogledam zadnja desetletja, se vse bolj razvijajo, privabljajo vse več ljudi in okolica z novimi in novimi pridobitvami kar sama vabi, da se človek ustavi in naužije lepot."
Nato je Bogdano, ki danes živi v Laškem, po treh mesecih življenja na Jagnjenici pot vodila na Senovo v krško občino, saj je mož dobil zaposlitev v Ingradu. Življenja usoda pa je hotela, da se je Bogdana spet vrnila v Radeče - ko je potekala gradnja blokov blizu nekdanje bencinske črpalke (Kolenov graben) in je razdeljevala pripeljane malice delavcem gradbincem.
Jabolko ne pade daleč od drevesa
Bogdanina hčerka Jadranka Smiljić je Guinness rekorderka v maratonu neprestanega kvačkanja in je med maratonom kvačkala grb Slovenj Gradca, kjer je tudi potekal prvi Guinnessov rekord v kvačkanju v Sloveniji.
In prav Jadranka je kot zagrizena in srčna kvačkarica povabila svoje kolegice – ambasadorke kvačkanja, da se ji pridružijo pri največjemu slovenskemu kvačkarskemu izzivu - skupaj bodo kvačkale 212 grbov za vse občine Slovenije in do velikega trenutka jih loči le še dni.
V projektu Slovenija kvačka so sicer grbe posavskih občin skvačkale:
- Simona Bortek → Občina Bistrica ob Sotli
- Lidija Vodušek → Občina Brežice
- Sara K. Dobnikar → Občina Kostanjevica na Krki
- Branka Golob → Občina Krško
- Bogdana Smilijć → Občina Radeče
- Ingrid Jelen → Občina Sevnica
Kako se je lotila Bogdana, ki je prvič kvačkala pri svojih desetih letih, zaupanega dela, je opisala tako slikovito kot je potekalo samo kvačkanje:" Štiri noči sem kvačkala do približno pol treh ponoči (oz. zjutraj), saj ima grb več barv in sama sestava oblik in barv zahteva določen sistem - in se mi je zdelo, da bo tako najboljše."
In četudi je postavljen rok za izdelane grbe slovenskih občin 26. december, je Bogdana danes upravičeno ponosna na delo svojih rok, saj je skvačkan grb Občine Radeče že končan. Pred tem je izvedla le dve "vaji" : njeno zodiakalno znamenje levinjo in logotip Radia Veseljak.
Zahvala Smiljićevih državi Sloveniji
V projekt kvačkanja grbov slovenskih občin pa nista vpeti le mama Bogdana in hči Jadranka, temveč tudi moški del družine. Jadranki je oče dal idejo kvačkanja laškega grba, ona pa je zamisel razširila v vseslovenski projekt, ob tem pa sta skupaj z bratom Božidarjem izdelala vse grafične načrte za vse slovenske občine.
Iz njenega pripovedovanja vre eno samo navdušenje in brez kančka dvoma gre zaznati hvaležnost celotne družine. Da jih je slovensko okolje lepo sprejelo, četudi so prišli kot tujci; da so povsod, kamor jih je peljala pot, imeli srečo z ustrežljivimi in razumevajočimi sosedi; da je v njihovih srcih postala Slovenija njihov dom - brez ozira na poreklo. Kakor preja, ki se med kvačkanjem vpleta prav tam, kamor se mora, so tudi vezi Smiljićevih postale neločljivo povezane z Radečami, z Laškim - s Slovenijo.