V petek je z mesta poveljnika Štaba Civilne zaščite Občine Radeče odstopil Tomaž Knavs, med člani tudi ni več Mateja Trošta. Župan Občine Radeče Tomaž Režun je funkcijo poveljnika dodelil mag. Matjažu Šušteršiču, dodatno pa je bil med člane imenovan še Dalibor Crljenkovič, ki se na Občini Radeče službeno ukvarja s področjem zaščite in reševanja.
Knavs odstopil na lastno željo
Uradno je Tomaž Knavs začel funkcijo poveljnika štaba Civilne zaščite Občine Radeče opravljati z imenovanjem na podlagi izdanega sklepa župana Občine Radeče 5. avgusta 2019, trajala pa je do preteklega četrtka (19. novembra), ko je župan sprejel njegov odstop in imenoval tudi novega poveljnika.
Odstopno izjavo je Knavs podal sredi meseca septembra in želel, da njegova funkcija preneha s 1.oktobrom 2020.
Razlog za Knavsom odstop je osebne narave: "Lahko povem le toliko, da moraš biti kot poveljnik vsakodnevno prisoten pri delu civilne zaščite ter opravljati svoje dolžnosti in naloge, kar je poleg mojega rednega dela na Komunali Radeče postalo ogromno breme, zato sem se odločil, da se posvetim svojemu poklicnemu delu v celoti," je povedal zdaj že nekdanji poveljnik Štaba Civilne zaščite Občine Radeče, ki na radeški komunali na delovnem mestu vodja gradbene skupine in investicij drži roko nad operativnim področjem kanalizacije in odpadkov.
Obdobje nehvaležnih razmer razkrilo solidarnost radeških občanov
Ob tem, ko se je Tomaž Knavs poslovil s poveljniške funkcije, se je kar samo postavilo vprašanje, kaj mu je omenjena vloga, četudi le dobro leto trajajoča, prinesla novega. So bila to kakšna strokovna spoznanja, še bolj dodelano sproprijemanje z organizacijskimi izzivi, morda so se spremembe zgodile tudi z osebnostnega vidika?
"Vloga poveljnika občinskega štaba CZ zahteva predvsem odgovornost v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami oziroma poseben del namensko organiziranih sil za zaščito in reševanje.
Moja glavna naloga in skrb je bila, da sem preko občinskega štaba civilne zaščite vzpostavil in skrbel za sistem za zaščito pred nevarnostmi ter potrebno pomoč. Lokalna skupnost mora biti vedno in v vsakem trenutku pripravljena tudi na možnost nastanka nesreče, kot poveljnik pa moraš preko občinskega štaba ob vsakem trenutku biti pripravljen na reševanje in pomoč ter kasneje na morebitne sanacije posledic naravnih nesreč.
Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami zajema v prvi vrsti varstvo in zaščito ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine in okolja, zato sem že prej poudaril, da je moje spoznanje, ko si v vlogi poveljnika CZ, prevzameš in nosiš tudi veliko odgovornost.
Pomembna je tudi organiziranost delovanja celotnega štaba, povezanost z občinsko upravo in njihova podpora, ki sem jo jaz v času opravljanja te funkcije nepretrgoma tudi imel.
Moje delo je zaznamovala marca razglašena epidemija novega koronavirusa, ki je trajala vse do konca meseca maja, pa bila jeseni ponovno razglašena, in to je bil čas, ko sem spoznal, da znamo Radečanke in Radečani stopiti skupaj, izkazala se je človeška solidarnost, saj so za večino pomoči potrebnih poskrbeli sorodniki, prijatelji in sosedi."
Si pa ob prevzemu funkcije poveljnika občinskega štaba CZ Knavs, priznava, niti najmanj ni predstavljal, da bo v prvem letu dela v tej vlogi padel v takšno preizkušnjo. "Kmalu po novem letu smo se namreč že spogledovali s »korono«. Predvsem na začetku, brez izkušenj, brez opreme."
Ob odhodu s poveljniškega mesta brez posebej dolgega premišljevanja strne kratko strne dogajanje letošnjega leta: Nehvaležno. Največkrat bi lahko kar besedo nehvaležno uporabil v povezavi s trenutno pandemijo oz. epidemijo. Ja, so bile tudi težke oz. nehvaležne odločitve, zlasti pri sprejetju in uvedbi posameznih ukrepov, ki so za nekatere bili ob uvedbi tudi boleči, pa vendarle so se kasneje izkazali za pravilne in bili s strani občank in občanov Radeč sprejeti v pozitivnem smislu.
Z županom sva se v času trajanja "korona krize" vsakodnevno slišala tudi večkrat na dan, včasih sem potreboval jaz njegovo mnenje ali obratno. Vsekakor sva se dopolnjevala, poudariti moram, da sem od njega vedno dobil polno podporo, " v trenutkih slovesa ostaja Knavs pozitivnega zavedanja, da je skupno delo potekalo dobro, ustrezno in v duhu medsebojnega sodelovanja.
Razlogi niso v finančnih spodbudah
Glede na sistemske ureditve v Sloveniji in z vidika lokalnih skupnosti, pri nas finančne spodbude niso razlog, da nekdo opravlja delo poveljnika štaba CZ. To potrjujeta tako nekdanji poveljnik Knavs, ki je razkril, da dokler je opravljal funkcijo poveljnika, le-ta ni bila posebej plačana, prav tako stalna pripravljenost, ki zajema 365 dni v letu, ni plačana, v enakem smislu pa je odgovoril tudi mag. Matjaž Šušteršič: "Funkcija poveljnika pri nas nikoli ni bila plačana in tudi sedaj ni in ne bo."
Šušteršič poudarja aktivno stanje in operativno pripravljenost
Mag. Matjaž Šušteršič je bil na funkcijo poveljnika Štaba Civilne zaščite Občine Radeče imenovan 20.11.2020 s sklepom župana (gre za županovo odločitev in tudi morebitna razrešitev je v pristojnosti župana), potem ko se je Tomaž Knavs sam odločil za odstop.
Sodelavec radeške občinske uprave s področja projektnega dela in investicij pa tudi na osnovi njegove neposredne vključenosti v različna operativna dela znotraj Občine ocenjuje, da je "Štab CZ Občine Radeče zelo dobro organiziran, zadnje spremembe v članstvu štaba (vključitev Daliborja Crljenkoviča in zamenjava Mateja Trošta z Marjanom Roglom kot predstavnikom Elektra) pa so zgolj usmerjene v optimizacijo njegovega delovanja. Ključnega pomena je tako, da štab še naprej ostaja aktiven in operativen ter pripravljen na različne možne scenarije v prihajajočih mesecih."
Novi imeni: Marjan Rogel, Dalibor Crljenkovič
Štab sicer sestavljajo poveljnik, namestnik poveljnika in člani, ni pa ločitve na ožjo ali širšo sestavo. V praksi se štab ne sestaja vedno v polni sestavi, pač pa se selektivno glede na trenutne potrebe in obseg dela aktivira štab v operativni sestavi, ostali člani pa so o dogajanju obveščeni prek telefona ali elektronske pošte, je povedal mag. Matjaž Šušteršič.
In ozadje vključitve dveh novih posameznikov v ekipo? Dosedanji član Matej Trošt je po nastopu delovnega razmerja v podjetju SONCE energija d.o.o ponudil svoj odstop, saj je njegovo članstvo v štabu bilo povezano z njegovim delovnim mestom na Elektru Ljubljana.
Podjetje, ki skrbi za distribucijo električne energije kar tretjini vseh slovenskih odjemalcev, se je sicer v preteklosti že izkazalo kot pomembna pomoč v povezavi s silami zaščite in reševanja zaradi njihove možnosti lokalnega upravljanja dobave električne energije (vklopi/izkopi) in zaradi možnosti pomoči z uporabo njihove delovne specifične delovne opreme.
Na Troštovo mesto je tako po novem imenovan Marjan Rogel, delovodja Elektra Ljubljana znotraj Distribucijske enote Trbovlje - Nadzorništva Radeče.
Dalibor Crljenkovič pa je, lahko bi rekli, že po njegovi službeni dolžnosti dobrodošla novost v prevetreni sestavi Štaba Civilne zaščite Občine Radeče, saj je prav on podpisan kot odgovorna oseba za izdelavo občinskih načrtov zaščite in reševanja za različne primere, tudi pojava epidemije oz. pandemije nalezljive bolezni pri ljudeh.
Tako je prvi znotraj radeške občinske uprave, ki sledi zakonodajnim predpisom in novostim s področja sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Zanimivost za zaključek
Pred Šušteršičem in pred uslužbencem radeške komunale Knavsem, je funkcijo poveljnika opravljal Slavko Kočevar. Knavs je ob tem, ko je bil pobaran, ali je poveljniška vloga povezana s "komunalno", dejal, da ne gre za slučajnost. "Po moji informacijI je, odkar je bila ustanovljena Komunala Radeče oz. Občina Radeče mesto poveljnika Štaba CZ Občine Radeče pripadalo direktorju Komunale, nazadnje pa so se zadeve sformulirale drugače."
Po razkritem sodeč je torej Tomaž Knavs lanskega avgusta postal prvi poveljnik, ki je bil na to mesto imenovan iz t.i. operative, mag. Matjaž Šušteršič pa s preteklim petkom prvi poveljnik, ki sicer prihaja iz občinskih vrst.