Ker so nedolgo nazaj precej prahu dvignile mandarine, ki so se znašle na trgovskih policah in so bile obdelane z nedovoljenim pesticidom, je Radeški utrip preveril, kako je zadeva vplivala na prodajo pri ponudniku, ki citruse ponuja na stojnici ob Gostilni Strnad. "Naše mandarine niso obdelane s kemikalijami, prav tako niso niti voskane niti zaplinjene, kot je to praksa pri večjih ponudnikih, ki na trg pošiljajo po denimo 6, 7 zabojnikov tega sadja in v izogib naravnemu procesu - gnitju, plesnobi, ščitijo mandarine s pomočjo pesticidov ," je jasna Katarina Jelčić, ki se za namen prodaje sezonskega sadja in zelenjave skupaj z delom družine za tri mesece preseli v Slovenijo.
Svoje besede je podprla še z odločbo Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, v kateri je navedeno, da je v sklopu rednega vzorčenja celjski območni urad omenjene uprave odvzel vzorec mandarine sorte Chahara iz Jelčićevega skladišča v Vrhovem in da se je po analizi, opravljeni konec novembra izkazalo, da je živilo v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani rastlinskega in živalskega izvora.
Nad izsledki analize Katarina seveda ni bila presenečena, saj je tak rezultat in takšno odločbo pričakovala. "Saj vendar v naših nasadih ne uporabljamo drugih škropiv kot le eno dovoljeno in še tisto samo v enkratnem smislu pred cvetenjem (v izogib, da posebna vrsta muhe zdesetka bodoči pridelek), torej še preden se plod sploh začne razvijati."
Kar se je zgodilo z uporabo nedovoljenih pesticidov pri tistih, katerih vrednosti so bile dokazano prisotne, pa seveda meče slabo luč na vse pridelovalce in na celostno podobo mandarin, nad čimer je sogovornica, kljub temu, da odziv kupcev razume, razočarana. Njihova družina namreč sodi med majhne kmetije, majhne pridelovalce in že vrsto let se trudijo, da je kakovost nad količino. Kmetija jim namreč daje njihov vsakdanji kruh.
Hladilnice ubijejo naravno kislost. Jelčićeve mandarine vsebujejo naravno prisotno kislino - ker ne skladiščijo v hladilnicah.
V njihovih nasadih imajo okrog 600 dreves, še 200 pa je mladih, ki bodo citruse v vsej svoji polnosti šele obrodile prihodnjih letih. Tako tudi njihove mandarine potrebujejo različno dolg čas, da dozorijo, zato jih v razmikih tudi obirajo. In ko jih oberejo, jih stehtajo ter prepeljejo v Slovenijo.
Ko Katarino Jelčić pobaram, ali jih v tem času skladiščijo v hladilnici, odločno zanika. "Skladišče imamo najeto, drugače pač ne gre, ampak to je samo skladišče, brez posebnega ohlajevalnega učinka. Hladilnice namreč ubijejo kislost v mandarinah," pravi z nasmeškom, medtem, ko pojasnjuje: "Ja, španske in italijanske mandarine marsikdo pohvali, češ da niso kisle, toda odsotnost kislosti je povezana z načinom hranjenja - mi mandarin ne shranjujemo v hladilnicah, saj bi jim s tem odvzeli naravno prisotno kislino, kdor pa mandarine hrani na izraziteje hladnem, pa seveda kislino v sadežu zatre."
Družina Jelčić se jeseni preseli iz Komina, pristaniškega naselja v Južni Dalmaciji na desnem bregu Neretve, kjer živijo in kmetujejo na območju med naseljema Ploče in Metković. Sezona mandarin namreč traja od začetka oktobra, najbolj pozne sorte pa dozorijo v mesecu januarju. Tako je del družine od oktobra do januarja v Sloveniji, le za čas prevzema sveže obranih mandarin in v času božično-novoletnih praznikov so tekom sezone spet vsi skupaj v domačem Kominu.
V času, ko mandarine najbolje rodijo, del družine ostane na domači plantaži, del pa se odpravi v Slovenijo, kjer mandarine prodajajo. "Sin dela v Boštanju, Goga je tu na Hotemežu, jaz sem v Celju," pripoveduje, kako na različnih lokacijah na stojnicah skrbijo za prodajo ne le mandarin, pač pa tudi domačih limon, česna, še suhe fige opazim na njihovi stojnici.
Enkrat tedensko se sproti mandarine oberejo in prepeljejo v Slovenijo, kjer nato poteka prodaja, ko se s praznimi kombiji znova odpravijo v dolino Neretve, pa jih spet napolnijo s sveže obranimi in jih ponovno pripeljejo na slovenska tla.
Ker se tako zelo trudijo, jim zato nikakor ni vseeno, da je zaradi afere s škropljenimi mandarinami žal tudi pri njih močno upadla prodaja. "Neupravičeno," se čuti prizadeta in znova pokaže odločbo, rekoč: "Samo letos je bilo odvzetih še šest vzorcev in vedno je vse v redu."
"Če delaš vse v skladu z zakonom, ne moreš prodajati po 1,60 evra, kot tisti, ki ponujajo od vrat do vrat."
Obregne se tudi ob kupce, ki se radi spotaknejo ob ceno in v lažje razumevanje, zakaj njihove mandarine stanejo 2,20 eura na kilogram in ne 1,60 evra kot jih ponujajo nekateri, ki prodajajo od vrat do vrat, ter razloži: "Mi se preselimo v Posavje za ta čas, ko je prodaja mandarin najbolj aktualna, mi plačamo najemne stroške za stanovanje, za avtomobile, za skladišče in Sloveniji plačamo vse davke, ki jih je po zakonu potrebno, mi izdamo račun, in seveda, da se računica izide, je potrebno imeti postavljeno ceno, ki je vzdržna za nas kot kmetovalce."
Katarina, ki med pogovorom hiti z odgovarjanjem na moja vprašanja, saj jo kliče delo - prodaja mandarin na stojnici na vpadnici v Celje, medtem, ko Goga že sprejema stranke na Hotemežu, se kar malce razjezi v pripovedovanju in primerjanju:
"Mi ne "hvatamo krivine", mi delamo vse po črki zakona in tako kot smo mi zelo hvaležni, da lahko tu prodajamo in tudi pri vas zaslužimo naš vsakdanji kruh, ki nam ga daje delo na kmetiji, tako ima tudi država Slovenija nekaj od nas preko davkov in plačil najema," prikaže realno sliko, ki daje slikovito vedeti, zakaj nekdo prodaja mandarine po 1,60 evra, zakaj pa jih oni po 2,20 evra.
V domačem Kominu tudi zelje, rdeča pesa, lubenice in melone
Medtem, ko se del družine Jelčić ukvarja s prodajo njihovih domačih pridelkov v Sloveniji, se del v Kominu posveča še delu na zemlji. Njihovi edini pridelki namreč niso le mandarine, pač pa so njihova polja tudi polna zelja in rdeče pese, v spomladanskem času pa na domačem območju pridelajo in prodajo tudi lubenice in melone.
Četudi povpraševanje zlasti za lubenice zaznavajo tudi s strani Slovencev, njihovih rednih odjemalcev - kupcev mandarin, pa so količine pridelanih lubenic odločno premajhne, da bi prihodek od prodaje pokril strošek transporta v Slovenijo.
Kljub temu, da jih je to sezono doletel "nebodigatreba" zaradi afere s škropljenimi mandarinami, Katarina ostaja nasmejana in optimistična, saj ji veliko pomeni zavedanje, da so njihovi sadeži neoporečni in da kupcem že od samega začetka, odkar so prisotni na Hotemežu, v Boštanju in v Celju, ponujajo takšne mandarine, ki jih tudi sami kot pridelovalci z užitkom pojedo.