Minulo soboto je Prostovoljno gasilsko društvo Radeče izvedlo svoj 152. redni letni občni zbor, na katerem so se zbrani seznanili z opravljenim delom in izvedenimi aktivnostmi izteklega leta in zastavilo načrte za leto 2024. Podeljena so bila tudi napredovanja in odlikovanja.
Uvod v srečanje, ki po statutu društva predstavlja najvišji organ, je pripadel predsedniku. Luka Suzić je tako zbrane najprej pozdravil in predlagal sestavo delovnih organov, ki je bila tudi potrjena.
Svoja mesta je zasedlo delovno predsedstvo v sestavi Jernej Hren, Katja Čeč in Doroteja Jazbec ter predsedujoči Franci Žohar.
Predstavnik verifikacijske komisije Martin Simčič je navzoče obvestil, da se je vabilu na občni zbor odzvalo 34 članic in članov PGD Radeče.
Poročila o delu v letu 2023 so podali Luka Suzić z organizacijskega in operativnega vidika, Andreja Pohar s finančnega vidika, Stane Zajec je predstavil delo starejših gasilcev in Doroteja Jazbec delo gasilk v društvu.
Poročilo o delu mladine PGD Radeče je prebral Anže Tratar, predstavnik gasilske mladine - te je v društvu s številčnega vidika krepko preko 30.
Katera oprema je bila nabavljena in katero je potrebno odpisati pa je v poročilu inventurne komisije zbral Janez (Jano) Sonc.
Posredovali na 58 intervencijah
Kot je v organizacijsko-operativnem delu poročila predsednika in poveljnika povzel Suzić se je PGD Radeče v letu 2023 odzvalo na 58 intervencij, med katerimi je prevladovalo posredovanje tehničnega značaja.
Štirikrat se je društvo s svojimi operativci odzvalo tudi pozivom na pomoč in se odpravilo v savinjsko dolino po poplavah ter priskočilo na pomoč tudi po vetrolomu v Vojniku, medtem, ko je v Radečah bil večji del vezan na poplavna dneva 4. in 5. avgusta lani opravljen v središču mesta, sicer pa so zabeležena posredovanja na 15 različnih lokacijah, ko se je preprečevalo, da bi narasla voda vdrla v prostore objektov.
Suzić je posebej poudaril in se zahvalil občanom, ki so prostovoljno in samoiniciativno pomagali pri polnjenju vreč s peskom in razvozom na ogrožene lokacije, kot tudi domačim gasilcem in gasilcem iz PGD Jagnjenica ter javnemu podjetju Komunala Radeče.
Na večini dogodkov, posebej v času splavarjenja in občinskega praznika, se pripadniki radeških gasilskih vrst odzovejo tudi prošnjam glede požarnega varovanja in rediteljstva; teh je bilo v letu 2023 20 in opravljenih preko 420 ur varovanja.
Radeški gasilci in gasilke so poleg osnovnega poslanstva pomoči soljudem v stisku opravljali tudi različna usposabljanja in izpopolnjevanja. En član je uspešno opravil tečaj z delo na tehničnih intervencijah z nevarnimi snovmi, pet gasilcev in dve gasilki so napredovali v čin gasilec, en gasilec in ena gasilka pa po opravljenem tečaju za vodjo enote v čin "gasilski častnik".
Prizadevanja usmerjena v dva cilja: lokacija za nov gasilski dom in zamenjava moštvenega vozila
Predsednik PGD Radeče Luka Suzić je po tem, ko je podrobneje predstavil plan dela in finančni plan za leto 2024, povedal, da sta prva dva večja cilja usmerjena v dogovor glede lokacije, kjer naj bi se v prihodnjih letih začel graditi nov, sodoben gasilski dom, in v zamenjavo obstoječega kombija za bolj zmogljivo gasilsko vozilo za prevoz moštva.
V zaključnem delu so navzoče pozdravili gostje, med njimi župan Občine Radeče Tomaž Režun in predsednik Gasilske zveze Radeče Rado Mrežar.
Spodbudne besede, pozdrave in čestitke so namenili še stanovski tovariši iz sosednjih, prijateljskih in pobratenih gasilskih društev, pa tudi predsednik Krajevne organizacije Rdečega križa Radeče Miha Kunej.
Uradnem delu je sledilo druženje ob večerji in klepetu.