Tudi letos se t.i. rožnati oktober, mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, obeležuje v več kot 50 krajih po vsej Sloveniji. Prav nič drugače ni v Radečah, kjer so že konec septembra najmlajši z njihovimi vzgojiteljicami drevesa v centru mesta okrasili s prikupnimi rožnatimi metulji, izvedena je bila prireditev "Terapija skozi umetnost" ob otvoritvi energetske sanacije radeškega zdravstvenega doma, v Knjižnici Radeče je kotiček z razpostavljenimi zgibankami na temo raka dojk in odkrivanja (pred)rakavih sprememb, včeraj pa je korenine v radeško zemljo pognalo še drevo ob sprehajalni poti Savus.
Slike Ive Rainer, ples folklorne skupine iz Vrtca Radeče in Kulturnega umetniškega društva Galiarda iz Celja
Že 26. septembra je bil pripravljen dogodek v sodelovanju z Občino Radeče in ZD Radeče "Terapija skozi umetnost", "kjer smo na praktični način prikazali, kako se lahko zdravimo oz. blažimo simptome slabega počutja ali dvignemo svoje počutje na višjo raven s pomočjo mlade, a uporabne znanstvene discipline.
Gre za terapijo z umetnostjo, ki je vrsta psihosocialne pomoči, ki poteka ob podpornem odnosu usposobljenega specialista z umetnostjo skozi proces doživljanja," pojasnjuje aktivistka Europe Donne Vesna Bregar, ki doda:
"Njen cilj ni dovršena umetniška stvaritev, pomemben je proces, ki je usmerjen k osebnostni rasti in samouresničevanju posameznika. Značilne so metode pomoči umetnosti skozi posamezna področja (likovno, dramsko, plesno-gibalno in nenazadnje glasbeno dejavnost."
Na dogodku, ki je sovpadal z otvoritvijo energetske sanacije Zdravstvenega doma Radeče, so del te dejavnosti prikazali skozi razstavo likovnih del, knjižno literaturo ter na glasben način kot plesno-gibalni.
"Na samem dogodku smo se članice Europe Donne skupaj z Društvom onkoloških bolnikov - skupino za samopomoč Trbovlje ter ostalimi povabljenimi društvi prisotne ozaveščale o pomembnosti zdravega življenjskega sloga in samopregledovanja. Na modelu dojk in mod so medicinske sestre ZD prikazale način pristopa k samopregledovanju. Članice smo vsem podelile rožnato pentljico."
Vse zbrane je tedaj nagovoril tudi generalni sekretar Zveze organizacij pacientov Slovenije in hkrati član upravnega odbora Europe Donne Gregor Cuzak.
V hramu knjig tudi kotiček za zdravje
Za ozaveščanje so že v začetku oktobra poskrbeli tudi v radeški knjižnici, kjer so pripravili kotiček z zgibankami, kjer se do konca meseca lahko posameznik seznani s koristnimi podatki o lastni preventivi.
Majhni in veliki iz Vrtca Radeče so skupaj z aktivno članico Združenja Europa Donna Patricio Prešiček opremili drevesa z rožnatmi metuljčki, ki mimoidoče in mimovozeče opozarjajo, da moramo biti vsak dan pozorni na kakršnekoli spremembe na lastnem telesu.
Rožnato drevo - Občina Radeče se je odzvala pozivu Europe Donne
V želji, da bi z letošnjimi dejavnostmi pritegnili čim več ljudi, je Europa Donna pozvala vse slovenske občine, da se jim pridružijo in postanejo njihov partner pri ozaveščanju raka dojk v lokalnem okolju.
Med ostalimi, se je tudi Občina Radeče odzvala aktivnosti v povezavi z "doniranim rožnatim drevesom" in ga v včerajšnjem dopoldnevu posadila k drevoredu ob sprehajalni poti Savus.
Pri dogodku so sodelovali podžupan Občine Radeče Janez Prešiček, ki je uvodoma pozdravil zbrane ter direktorica radeške občinske uprave mag. Marjetka Lipec. Sledila je kratka predstavitev projekta – zbrane je nagovorila predstavnica Europe Donne Vesne Bregar in se vsem zahvalila za odziv in sodelovanje.
Ob tem dogodku se je Občina Radeče pisno in na samem "sadilno-ozaveščevalnem" srečanju zahvalila Združenju Europa Donna za podarjeno drevo - češnjo, javnemu podjetju Komunala Radeče za pomoč pri sajenju, predstavnicam Društva upokojencev Radeče, skupini pohodnikov in skupini telovadk, direktorju in sodelavki iz Zdravstvenega doma Radeče Franciju Čeču in Tanji Udovč ter direktorici javnega zavoda KTRC Radeče Maji Istenič.
"Rožnato drevo naj občane in občanke opozarja na pomen skrbi za lastno zdravje in zgodnjega odkrivanja raka. Vabljeni, da se ob drevesu ustavite in s svojo dobro energijo pripomorete k zdravi rasti nase češnje," še pravi Vesna Bregar.
Vesna, ki ima za seboj lastno izkušnjo z rakom in veliko poznanih, ki so se prav tako ali v preteklosti ali pa se v sedanjosti borijo s to boleznijo, v zaključku zapisa svoje misli sklene z besedami:
"Hkrati se v letošnji kampanji osredotočamo na pomen prijateljstva.
Ni nam vseeno za nase prijateljice, ne želimo, da zbolijo.
To prijateljstvo lahko prenesemo tudi na svoje telo, tako kot imamo radi prijateljice, imamo (imejmo!) radi tudi svoje dojke.
Zatorej, potipajmo najboljši prijateljici po zdravju."