Na aprilski seji radeškega občinskega sveta je bila prva obravnavana točka vezana na občinski prostorski načrt, kateri je bil za območje radeške občine sprejet v letu 2011 in se vse od tedaj ni spreminjal. Je pa Geodetska uprava Republike Slovenije aktivno posodabljala zemljiški kataster med letoma 2019 in 2022, v sklopu česar je prešla iz zemljiško-katastrskega prikaza v zemljiško-katastrski načrt - slednji je odslej položajno in lokacijsko bistveno izboljšan.
Kot je bilo izrecno poudarjeno, postopek ni bil namenjen oz. povezan z novimi gradbenimi parcelami, "gre zgolj za zamike namenskih rab v skladu z novim zemljiško-katastrskim načrtom, po katerem so se zemljišča "premaknila" iz starega prikaza v nov, ažuriranje namenske rabe prostora pa odslej omogoča lažjo uporabo.
Izvedena je bila tehnična posodobitev, ker tako pač določa Zakon o urejanju prostora, v postopek pa je bilo zajeto celotno območje občine Radeče. "Če bi te sloje položili, bi videli, da je tudi do nekaj metrov razhajanj, zato so stavbna, kmetijska in ostala zemljišča pokorigirana," je v povezavi z odstopanji v parcelaciji pojasnila Petra Žarn iz družbe Savaprojekt, ki je še dodala, da se je spremenila bilanca zaradi teh zamikov.
Parcele se namreč s tega vidika premikajo, tudi širijo in /ali ožajo ter kako drugače deformirajo in to pomeni določene spremembe.
Kaj to predstavlja v praksi? Povečuje se bilanca stavbnih zemljišč za 0,05 odstotka kumulativno oziroma za 2,5 hektarja na nivoju celotne občine na račun kmetijskih, gozdnih in vodnih zemljišč.